logo

1.
Aşağıdaki cümlelerin hangisinde “taze” sözcüğü mecaz anlamıyla kullanılmıştır?
Doğru Cevap: "B" Orada okuduğum en taze haber otuz günlüktü.
Soru Açıklaması
2.
Biz evde ve bahçede kendi başımıza çok hoş vakit geçiriyor, tatilin tadını çıkarıyorduk. Altı çizili kelime grubunun bu cümleye kattığı anlam aşağıdakilerden hangisidir?
Doğru Cevap: "A" Bir şeyin güzelliğinden yeterince yararlanmak
Soru Açıklaması
3.
“Pazardan aldığı yapay çiçekler odasına bir renk katmıştı.” cümlesindeki “yapay” sözcüğünün karşıt anlamlısı aşağıdakilerin hangisinde kullanılmıştır?
Doğru Cevap: "D" Kışın fırtınalara maruz kalan gemiler, bu doğal limana sığınırdı.
Soru Açıklaması
4.
“Değişimden başka her şey değişir.” cümlesinin yakın anlamlısı aşağıdakilerden hangisidir?
Doğru Cevap: "C" Değişmeyen tek şey değişimdir.
Soru Açıklaması
5.
Bir fikir, ancak yazı ve sözle ortaya konulduğu zaman etkisini gösterir. Sahip olduğunuz fikirler başkalarına açılmadıktan sonra içinizde gömülü kalır. Konuşmak, insanın içini, duygu ve düşüncelerini havalandırır.Bu yüzden konuşarak kendi içinizden dışarıçıkmalı, insanlarla temasa geçmeli, sosyal bağlar kurmalısınız.

Bu metindeki altı çizili cümlede, aşağıdaki anlam özelliklerinden hangisi vardır?
Doğru Cevap: "D" Öneri
Soru Açıklaması
6.
(1) Ömer Seyfettin, zevkle okunan öykü yazarlarından biridir. (2) Eserlerini dört senelik bir zaman diliminde yazmıştır. (3) Bunu düşününce aramızdan erken ayrılışına edebiyatımız adına üzülmemek elde mi? (4) O, ölümsüzlüğün sırrını halkın diliyle halka seslenen eserler vermekte bulmuştur.

Numaralandırılmış cümlelerden hangisi belirttiği öznel ve nesnel yargı yönüyle diğerlerinden
farklıdır?
Doğru Cevap: "B" 2
Soru Açıklaması
7.
Ekim başlarında birkaç gün dinlenmek için Bursa’ya gittim. (1) Şehrin merkezinde büyük ve modern bir otelde kaldım. (2) Geniş merdivenleri, şık bir yemek salonu vardı. (3) Binbir çeşit çiçeğin olduğu güzel bir bahçeye sahipti. (4) Otelin yapısı ise bana hakiki bir mimarın değil, kalfanın elinden çıkmış hissini verdi. Bu parçada yazarın otel hakkındaki düşüncesi, numaralandırılmış cümlelerin hangisinde
değişmiştir?
Doğru Cevap: "D" 4
Soru Açıklaması
8.
Sessizlik egemendi odada. Dünyanın en küçük sineği uçsa kanatlarının havaya değişinin çıkardığı ses duyulacaktı, o da uçmadı.Bu parçada, aşağıdaki söz sanatlarından hangisi vardır?
Doğru Cevap: "B" Abartma
Soru Açıklaması
9.
Okuduğunu değerlendirme yeteneğinden yoksun bir okuyucu, romanın kaba iskeleti üzerinde dolaşır hep. Yani dıştan görülen kalın çizgisini izler. Kolay gelir ona bu. Yazar, bahsettiği okuyucu için altı çizili sözle aşağıdakilerden hangisini kastetmektedir?
Doğru Cevap: "C" Romana derine inmeden, gelişigüzel baktığını
Soru Açıklaması
10.
Şiir öğrenilebilir mi? Öncelikle şiirin ne olduğunda anlaşmak gerekir. Şiir için bugüne kadar sayısız açıklama yapılmıştır. Herkes meseleye kendine göre bir bakış açısı getirmiştir. Hemen hepsinde doğruluk payı vardır ama bana göre hiçbiri şiiri bütünüyle ortaya koyacak güçte değildir. Bu da doğaldır. Çünkü şiir diğer sanat eserlerinden daha fazla özneldir. Bu metnin türü aşağıdakilerden hangisidir?
Doğru Cevap: "A" Deneme
Soru Açıklaması
logo

11.
Bu oyun, 19. yüzyıl başlarında ortaya çıktı. Özellikle okul çağındaki çocuklar arasında takımlar kurularak oynandı ve kısa sürede çok sevildi. Fakat her takımın kendi kuralları vardı. Bu sebeple takımlar birbirleriyle oynadıklarında karşılaşmalar tartışmayla noktalanıyordu. Aşağıdakilerden hangisi, bu metinde belirtilen “sorun”a uygun bir çözümdür?
Doğru Cevap: "B" Standart kurallar belirlenmesi
Soru Açıklaması
12.
Bazı insanlarda yalnızca gördüğüne, eliyle dokunduğuna inanma alışkanlığı vardır. Buna rağmen yaşamlarının belli dönemlerinde “Hayatım bir romandır benim!” derler. Çünkü onların gözünde romanlar, olağanüstü hadiselerden oluşmaktadır. Bu parçada sözü edilen insanların hayatlarını romana benzetme nedeni, aşağıdakilerden hangisidir?
Doğru Cevap: "C" İnanılması çok güç olaylar yaşamaları
Soru Açıklaması
13.
1. Havaalanında, kucağında çiçek dolu dostların karşılaması bana mutluluk verdi.
2. Fakültede yemek yerken pencereden Van Gölü’nü keyifle seyrettim.
3. Uçağa binerken bu karlı dağlar diyarını göreceğim için çok heyecanlıydım.
4. Nisan ayının ortalarına doğru bir konferansvermek üzere uçakla Van’a gittim.
5. Hep birlikte dağ ile göl arasında kalan fakülteye gittik.
6. Uçağın penceresinden görülen keskin zirvelerle mavi sulara vuran güneş arasında kendimi bir kartalın kanadında uçuyormuş gibi hissettim.
Numaralandırılmış cümleler, olayların oluş sırasına göre nasıl sıralanmalıdır?
Doğru Cevap: "D" 4, 3, 6, 1, 5, 2
Soru Açıklaması
14.
Anıtlarıyla büyüleyen tarihî semtlerdeki geçmiş zaman havası, insanın ruhunu fazlasıyla dolduruyor. Fakat pek çoğunda tekrara dayanan modern mimari, şimdiden hâkim olmaya başladı. Eski eserler bu topraklara hâkim oluşumuzun kanıtıdır. Bu sebeple en küçük tarihî eser bile kaybolmamalıdır. Bu metnin ana fikri aşağıdakilerden hangisidir?
Doğru Cevap: "A" Tarihî değeri olan eserler korunmalıdır.
Soru Açıklaması
15.
Her türlü “bilinçlenme” kitap sayesinde olur. Çünkü kitap, bilincin yazıya dökülmüş şeklidir. Bu yönüyle kitap, hiç şüphesiz, fertlerin hayatını değiştiren, onları yenileştiren ve ileri götüren bir vasıtadır... Yazarın vermek istediği mesaj dikkate alındığında bu parça, aşağıdakilerin hangisiyle tamamlanmalıdır?
Doğru Cevap: "B" Bir insanın dünyaya bakışını değiştirmek istiyorsanız ona okumayı tavsiye edin.
Soru Açıklaması
16.
Ekran Alıntısı-turkce1
(Cevabı aşağıdaki şıklardan seçiniz)
Doğru Cevap: "A" Okuyucusunu etkilemeleri
Soru Açıklaması
17.
Aşağıdaki cümlelerin hangisinde vurgu, zaman belirten ifade üzerindedir?
Doğru Cevap: "B" Az önce pencerenin önünden hızlıca geçti.
Soru Açıklaması
18.
Aşağıdaki cümlelerin hangisinde farklı bir anlam ilişkisi bulunmaktadır?

 
Doğru Cevap: ""
Soru Açıklaması
19.
Güneşin sıcaklığından kaçanlar, deniz sularının serinliğine sığınıyor.
Bu cümledeki altı çizili sözcük grubu, cümlenin hangi ögesidir?
Doğru Cevap: "A" Özne
Soru Açıklaması
20.
İstanbul’u en uzak semtlerine (1) bütün tarihî yerlerine kadar gezdik (2) bir yorgunluk (3) bir bıkkınlık (4) bir pişmanlık hissetmedik. Bu cümledeki kaç numaralı boşluğa noktalı virgül konmalıdır?
Doğru Cevap: ""
Soru Açıklaması
TEST BİTTİ.
CEVAPLARINIZI KONTROL EDİNİZ.

Ünite Özeti